اثر خواب مناسب کودکان در رشد قدی آنها

اثر خواب مناسب کودکان در رشد قدی آنها

هورمون رشد از ارکان اساسی رشد است، در اوایل شب و در زمان خواب عمیق ، ترشح می‌شود و هر چه به طرف صبح و روشنایی هوا پیش رویم، غلظت هورمون کورتیزول بیشتر می‌شود.

 

کودکان و خواب مناسب

یکی از موضوعات مهمی که در حفظ سلامتی انسان نقش اساسی دارد و کمتر به آن توجه می‌شود، مسئله خواب است؛ چرا که خواب مناسب کودکان در کاهش بروز بیماری‌ها موثر است.

خواب مناسب یکی از توجه برانگیزترین موضوعات در رشد کودکان است و در حالی که رشد کودکان به ویژه رشد قدی آن‌ها دغدغه خانواده‌هاست، تاثیر خواب در رشد آن‌ها نادیده گرفته می‌شود.

 

                                                           شرایط خواب کودکان          

بهترین زمان برخواستن از خواب قبل از طلوع آفتاب است و هر چند که بیدار شدن در این ساعات برای برخی از مردم تا حدودی غیرقابل تحمل به نظر می‌رسد، اما با تمرین ممکن خواهد شد.

یکی از لازمه‌های خواب مناسب ایجاد فاصله زمانی بین صرف شام و هنگام خواب است که حداقل باید ۲ تا ۳ ساعت فاصله داشته باشد تا در این مدت زمان، غذا در معده هضم و از آن خارج شود.

 

مشکلات عدم توجه به شرایط خواب خوب

 نفخ و درد شکم، خواب پریشان، خواب عمیق و همچنین کابوس و خواب ترسناک نیز از تبعات عدم فاصله لازم بین شام و خواب است.

خوابیدن در حالت گرسنگی باعث لاغری نامناسب و ضعف بدن می‌شود، البته این حالت در خواب هنگام بامداد هم رخ می‌دهد؛ چرا که غذای شب گذشته نیز جذب شده و گرسنگی در فرد ایجاد می‌شود.

علاوه بر پرهیز از وعده‌های سنگین شام باید از مصرف ادویه‌جات تند و غذا‌های محرک در طول روز به ویژه وعده شام پرهیز کرد.

خوردن حبوبات نفاخ به ویژه عدس و لوبیا در وعده شام به اختلال در خواب و ایجاد خواب پریشان منجر می‌شود.

دمای محل خواب باید معتدل باشد و از چراغ خواب که باعث جلوگیری از خواب عمیق می‌شود، پرهیز شود.

عدم دفع ادرار و مدفوع قبل از خواب نه تنها باعث اختلال در خواب می‌شود، بلکه به افزایش میزان یبوست و عفونت‌های ادراری نیز می‌انجامد.

مقدار خواب کودکان

خواب و کمبود خواب یکی از بحث‌برانگیزترین جنبه‌های مراقبت از کودک است.معمولا والدین جوان، اهمیت حیاتی این موضوع را در هفته‌ها و ماه‌های اول تولد فرزندشان کشف می‌کنند. کمیت و کیفیت خواب نوزاد روی شادی و رضایت همه اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد.

 

نوزادان زیر شش ماه

هیچ فرمولی برای خواب نوزادان وجود ندارد چرا که ساعت درونی آنها هنوز کاملا پرورش نیافته است. عموما نوزادان، بین ۱۶ تا ۲۰ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند که این میزان خواب بین شب و روز تقسیم می‌شود.

نوزادان هر ۳ تا ۴ ساعت باید بیدار شوند تا وزن‌گیری آنها کامل شود، این اتفاق در دو هفته اول روی می‌دهد. بعد از آن، حتی اگر نوزاد مدت بیشتری را هم بخوابد مشکلی ایجاد نمی‌شود.البته بیشتر نوزادان فاصله زمانی زیادی را نمی‌خوابند چون گرسنه می‌شوند. بیشترین مدتی که یک نوزاد به طور متصل می‌خوابد معمولا بین ۴ تا ۵ ساعت است این کاملا به میزان گرسنگی نوزاد بستگی دارد. اگر نوزاد مدت زیادی را بخوابد احتمالا در طی روزگرسنه‌تر شده و نیاز به وعده‌های غذایی بیشتر در او بيشتر می‌یابد.

 در ۳ ماهگی، ۵ ساعت از خواب در طول روز و ۱۰ ساعت در طول شب خواهد بود و با یک یا دو وقفه در طول شب مواجه خواهیم بود.در مورد ۹۰ درصد بچه‌های با این سن و سال، خواب شبانه ۶ تا ۸ ساعت خواهد بود.

کودکان همیشه وقتی به نظر می‌رسد که بیدارند، در واقع بیدار نیستند. آنها می‌توانند گریه کنند و صداهای مختلفی را در هنگام خواب سبک، ایجاد کنند. حتی اگرآنها در طول شب بیدار شوند شاید فقط برای چند دقیقه بیدار باشند و سریعا دوباره به خواب روند. بهترین حالت این است که فرزند شما یاد بگیرد که خودش سریعا به خواب برود، پس بهتر است به او اجازه بدهید تا این روش را امتحان کند.

 

۶ تا ۱۲ ماهگی

در ۶ ماهگی، کودک ممکن است ۳ ساعت در طول روز بخوابد و ۱۱ ساعت هم در شب در این سن، شما می‌توانید پاسخ‌تان را به کودکی که بیدار است و در طول شب گریه می‌کند تغییر دهید.  شما می‌توانید به کودک‌تان در این سن، ۵ دقیقه فرصت دهید تا خودش ساکت شود و به خواب رود.اما اگر این اتفاق نیفتد می‌توانید او را بدون بغل کردن (تنها با صحبت کردن و نوازش کردن)‌ آرام کنید، سپس او را ترک کنید. در غیر این‌صورت او بیمار است. کودکان بیمار نیاز به در آغوش گرفته شدن دارند تا آرام شوند. اگر کودک‌تان بیمار به نظر نمی‌رسد و به گریه کردن ادامه می‌دهد، می‌توانید کمی بیشتر از ۵ دقیقه منتظر بمانید، سپس کارهای قبل را تکرار کنید.

بعد از چندروز، به تنهایی خوابیدن برای کودک راحت‌تر می‌شود. اما اگر کودک ۶ماهه شما به بیدار شدن بیش از ۵ تا ۶ بار در طول شب ادامه داد با پزشک مشورت کنید. بین ۶ تا ۱۲ ماه، ترس از جدایی برای تعدادی از کودکان به مساله‌ای عمده تبدیل می‌شود و شاید این موضوع باعث شود که آنها دوباره بیدار شوند. اما قوانین برای بیداری‌های شبانه مشابه است یعنی نباید او را در آغوش گرفت، چراغ را روشن کرد، آواز خواند،حرف زد یا به او غذا داد. همه این فعالیت‌ها تکرار رفتار را تشویق می‌کنند.

دیدگاه شما چیست ؟

از اینکه در انتشار مطالب خود از زبان پارسی استفاده میکنید . سپاسگزاریم